Łączna liczba wyświetleń

wtorek, 19 maja 2015

Słoneczny dzień

Byłam w Landshut.

Poniżej nieco wiadomości z Wikipedii:
Miasto Landshut wraz z zamkiem Trausnitz zostały założone przez księcia bawarskiego Ludwika I. Od 1231 roku było siedzibą roduWittelsbachów, od 1255 także książąt bawarskich.
W roku 1475 książę Jerzy Bogaty poślubił Jadwigę Jagiellonkę, córkę Kazimierza Jagiellończyka. Na pamiątkę tego wydarzenia odbywa się od 1903 roku tzw. Wesele w Landshut (niem. Landshuter Hochzeit), początkowo organizowane co roku, po II wojnie światowej co cztery lata (następne planowane na czerwiec/lipiec 2013).
Od końca XIV wieku Landshut był jednym z najważniejszych miast Bawarii, a zarówno szlachta, jak i mieszczaństwo profitowało ze złotego wieku. Czas bogatych książąt minął w 1503 roku po wygaśnięciu męskiej linii Wittelsbachów. Próba obejścia wcześniej określonego systemu dziedziczenia doprowadziła do wojny domowej (zwanej landshutską wojną sukcesyjną) i do przyłączenia części landshutskiej do monachijskiej Bawarii. Miasto bezpowrotnie straciło na znaczeniu na rzecz obecnej stolicy kraju związkowego. Dzisiaj jest Landshut stolicą Dolnej Bawarii. Według historyka Marcina Kromera bawarscy wychodźcy z Landshut założyli w średniowieczu miasto Łańcut[1][2].
W roku 2004 miasto świętowało 800-lecie powstania.
2 komentarze: